Pyrotechnika a poškodenie vozidiel: ako je to s poistením?

29.12. 2023

Záver roka – obdobie, ktoré je neodmysliteľne spojené s radosťou, zábavou, no i oslavami. Lúčime sa s rokom starým a ten nový mnohokrát vítame nie len prípitkom, ale i rôznou pyrotechnikou. Práve to je téma, na ktorú sme sa v súvislosti s poistením pozreli dnes, v našom poslednom článku roku 2023. Tak poďme spolu na to.

Vandalizmus

Na úvod je dôležité si definovať, čo vandalizmom vlastne v poistných zmluvách je. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že sa za vandalizmus považuje úmyselné poškodenie cudzej veci alebo zničenie vozidla alebo jeho časti treťou osobou.

Práve úmysel je v tomto prípade kľúčový a pri takejto definícii aj potrebný. Ak by došlo ku poškodeniu vozidla pyrotechnikou hodenou naň, malo by ísť o úmyselné poškodenie a teda úmyselné hodenie pyrotechniky na naše auto.

V definíciách niektorých súčasných produktov sa ale stretávame aj s inou podobou vandalizmu, a to napríklad, že ide o poškodzovanie cudzej veci v zmysle príslušných ustanovení Trestného zákona, resp. zákona o priestupkoch v platnom znení.

Ide o iný typ definície, a nakoľko zákon o priestupkoch nevyžaduje úmysel plus rozlišuje aj priestupky spáchané z nedbanlivosti, vie byť toto ponímanie vandalizmu v poistných podmienkach pre nás priateľnejšie.

Ak si toto riziko chceme poistiť, urobiť tak vieme prostredníctvom Havarijného poistenia ( či už ako súčasť balíka alebo ako doplnkové poistenie) alebo pripoistením ku nášmu Povinnému zmluvnému poisteniu.

Požiar

Požiarom poistné podmienky rozumejú oheň, ktorý vznikol mimo určené ohnisko alebo toto ohnisko opustil a šíri sa ďalej voľnou silou. Naopak požiarom nie je tlenie, vystavenie veci úžitkovému teplu, či žeravenie.

Požiar ako riziko nájdeme poväčšine v poistení voči živelnej udalosti a rovnako ako v prípade vandalizmu si ho vieme dojednať rôznym spôsobom – prostredníctvom Havarijného poistenia ( či už ako súčasť balíka alebo ako doplnkové poistenie) alebo pripoistením ku nášmu Povinnému zmluvnému poisteniu.

V súvislosti s poistením je pri požiari dôležité pamätať si 3 základné pravidlá:

  • privolať hasičov,
  • privolať políciu,
  • pokiaľ je to možné, vyhotoviť dostatočnú dokumentáciu pre svojho poisťovateľa – uľahčite tým likvidáciu poistnej udalosti a urýchlite jej samotné šetrenie. Dokumentáciu nikdy nevyhotovujeme, ak by mala byť ohrozená naša vlastná bezpečnosť.

Výbuch

Do tretice riziko, ktoré nájdeme (rovnako ako požiar) v poistení voči živelnej udalosti. A tak isto ako to bolo u predošlých rizík, je nevyhnutné si vždy overiť, čo výbuchom rozumie samotná poisťovňa a ako ho definuje v našich poistných podmienkach.

Definícia môže byť napríklad aj takáto: náhly ničivý prejav tlakovej sily spočívajúcej v rozpínavosti plynov alebo pár. Za výbuch sa naopak nepovažuje napríklad aerodynamický tresk, či reakciu v spaľovacom priestore motorov, hlavniach strelných zbraní a iných zariadeniach, v ktorých sa energia výbuchu cieľavedome využíva.

Aké opatrenia vykonať?

Počas Silvestrovskej noci je ideálne zaparkovať v garáži a nenechávať auto len tak na ulici. Ak garážové státie nemáme, pokúsiť sa zaparkovať mimo dosah možných zásahov pyrotechnikou.

V každom prípade sa aj pri najlepších možných opatreniach môžeme ráno pozerať na zničený lak, prípadne obhorenú karosériu. A práve v tomto nám vedia pomôcť 3 vyššie uvedené riziká:

  1. Vandalizmus- pre prípady, ak nám auto úmyselne poškodia,
  2. Požiar- ak ho pyrotechnika podpáli alebo sa chytí od iného horiaceho vozidla, či predmetu,
  3. Výbuch- ak tento naše vozidlo poškodí alebo zničí úplne.

V žiadnom prípade nezabúdajme, že pre tieto riziká platia ich definície a rovnako aj výluky. A na to, že čo je v jednej poistnej zmluve kryté, nemusí byť kryté v inej. Vždy sa o obsahu a rozsahu informujte u svojho sprostredkovateľa poistenia.

No a ak sa pýtate, či nestačí iba niektoré… viete… poistná udalosť je náhodná, nepredvídateľná a práve také sú aj Silvestrovské noci… malá prskavka vie zapáliť auto, delobuch poškodiť lak, vandali podložiť zápalnú krabičku pod prednú kapotu, či chybne odpálená svetlica zasiahnuť čelné sklo. Ak nechceme škody znášať sami, vie nám byť vhodne zvolené poistenie dobrým kamarátom.

Na čo nezabudnúť pri hlásení poistnej udalosti?

Ak už poistná udalosť nastane, nezabudnite, že je potrebné:

1. Bezodkladne ju nahlásiť do svojej poisťovne,

2. Doložte hlásenie polície a ukončenie šetrenia hasičov s určením príčiny požiaru,

3. Doložte fotodokumentáciu, prípadne video z miesta udalosti k urýchleniu šetrenia a likvidácie poistnej udalosti.

Priatelia, záverom vám ďakujeme za priazeň v roku 2023. Prajeme vám úžasné oslavy Silvestrovskej noci, bez poistných udalostí a len s úsmevom na perách.

Do toho prichádzajúceho roku 2024 vám prajeme ten najúspešnejší štart, buďte zdraví, spokojní a vykročte tou pravou nohou. Ďakujeme za priazeň a tešíme sa na vás v roku 2024.

Vaša Slovenská akadémia poisťovníctva.