Počuli ste už o tzv. opierkovom syndróme alebo whiplash syndróme? Že nie? Tak práve pre vás je pripravených pár dôležitých informácií v našom dnešnom príspevku.
Na úvod si poďme vysvetliť, čo to vlastne whiplash syndróm je. Ide o prudký pohyb pohyb hlavy a krku dopredu alebo dozadu, ktorý je okamžite nasledovaný prudkým spätným pohybom hlavy – niečo ako keď plesknete bičom. V medicínskej literatúre by ste o ňom dozvedeli, že je nenápadný, no zákerný. Že sa v prvých hodinách nemusí vôbec prejaviť a navyše sa ťažko diagnostikuje.
Ohrozenými skupinami sú nie len vodiči, ale aj spolujazdci, či dokonca športovci. V prípade posádky vozidla ide o prípady nárazu čelného alebo zadného, v prípade športovcov o prudký pohyb hlavy a krku pri napríklad adrenalínových športoch, ale aj pri futbale, potápaní, či skoku do vody… ku syndrómu môže človek prísť aj pri úplne bežných činnostiach napríklad pri pošmyknutí alebo páde.
V prípade whiplash syndrómu dochádza ku
Tento syndróm vie poškodený spoznať tak, že sa pridružia nasledovné príznaky:
Tieto príznaky sa však nemusia objaviť bezprostredne po nehode, ich rozvoj môže trvať niekoľko hodín, dokonca dní.
Účastníci dopravnej nehody majú z PZP nárok na
Zákon č. 381/2001 Z. z., Rozsah poistenia zodpovednosti § 4: Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu
a) škody na zdraví, inej ujmy a nákladov pri usmrtení.
V prípade, ak si ale nárok chcem uplatniť, je potrebné vykonať kroky, ktoré sú dôležité k úspešnému plneniu. Skúsme si ich teraz vymenovať:
Dalimil Hatok zo spoločnosti Arbitra s.r.o. hovorí:
Proces prekvalifikácie škodovej udalosti na dopravnú nehodu je administratívne náročný, no je nevyhnutný, ak sa máme baviť o plnení za poškodenie zdravia z PZP. Často sa stáva, že sú klienti odrádzaní práve náročnosťou tejto administratívy, no netreba sa nechať odradiť. Človek môže mať po dopravnej nehode mnohé následky a peniaze z PZP by sa mu pri liečbe mohli zísť. Je preto dôležité si tieto „dvere“ nezavrieť a urobiť potrebné kroky ideálne správne a ideálne hneď od počiatku.
My dodávame, že whiplash nie je žiadna sranda a vie vzniknúť už pri rýchlosti 20 km/ hod. Stupne poškodenia sú rozdelené na nasledovné:
• WAD I – sprevádzajú ho bolesti šije a hlavy, pocity stuhnutosti a citlivosti v krčnej oblasti, bez iných telesných príznakov.
• WAD II – k bolestiam šije a hlavy, pocitu stuhnutosti a citlivosti v krčnej oblasti sa pripája obmedzenie pohyblivosti krčnej chrbtice.
• WAD III – zahŕňa príznaky WAD stupňa II, navyše sú prítomné neurologické príznaky (zmeny reflexov a prejavy slabosti v horných končatinách).
• WAD IV – najťažšia forma, jej príznakom je zlomenina či dislokácia stavcov krčnej chrbtice.
Popri štúdiu tohto syndrómu sme narazili na množstvo vzácnych odborných článkov, či prezentácii, no skôr zo zahraničných zdrojov. Páčil sa nám ale odkaz, ktorý na záver svojho školenia uvádzala Fakultná nemocnica Brno a znel takto
Whiplash syndróm – zdanlivo nenápadné poranenie, u ktorého nezabúdajme na to, že:
Prajeme zdravie milí čitatelia, majte nádherné dni, bez poistných udalostí a v plnej dobrej nálade. Ale ak by náhodou, tak veríme, že aj vďaka našim príspevkom budete vedieť čo robiť, aby sa veci obrátili vo váš prospech.
Vaša Slovenská akadémie poisťovníctva.