Plánujete poistenie svojej nehnuteľnosti a kladiete si otázku, ako ju poistiť čo najspoľahlivejšie? Tu sú 3 dôvody, prečo sa o výbere radšej poraďte.
Samotný dom, garáž, bazén, iné budovy na pozemku, stavebné súčasti nehnuteľnosti, oplotenie, technológie slúžiace na prevádzku domu, elektromotory, podlahy, kuchynská linka, studňa a ďalšie a ďalšie časti vášho bývania, na ktoré si len spomeniete. Toto všetko by malo byť predmetom vášho poistenia nehnuteľnosti.
V čom je teda problém?
Ak si vyberáte poistenie bývania, majte na pamäti, že každá poistná zmluva má vo svojich poistných podmienkach definované, čo predmetom poistenia je, ale aj čo nie je. Úlohou odborníka je opýtať sa vás, čo doma máte a zistiť, aké stavby, technológie a súčasti bývania poistiť vlastne potrebujete. Až potom vie overiť, či to, čo poistiť potrebujete, v zmluve kryté bude.
Požiar, výbuch, úder blesku, či vodovodné škody… presne menované riziká sú jednou z možností krytia v poistení bývania. Tieto riziká sú ponúkané v balíčkoch, ktoré si viete zakúpiť. Čím je balíček rozsiahlejší, tým je rizík viac a rozsah krytia širší.
Druhou možnosťou je allrisk. Krytie, ktoré kryje „všetky situácie“ mimo vylúčených. Na rozdiel od prvej varianty menovaných rizík, je allrisk rozsiahlejši. V poistení bývania je ale ponúkaný iba pri krytí častí nehnuteľnosti alebo doplnkových pripoistení- napríklad pri poistení skiel.
Odborník vám ukáže rozsah krytia a vysvetlí, voči akým rizikám bude vaše bývanie a jeho jednotlivé časti chránené. Rovnako sa nebojte pýtať na konkrétne situácie, ktoré potrebujete kryť – je dôležité vypočuť si, čo všetko od svojej zmluvy môžete očakávať a kde tá hranica končí. Stále platí, že poistenie nie je perpetuum mobile a iste nebude kryť všetko. Ak ale jasne stanovíte, bez čoho si svoje poistenie predstaviť neviete, bude jednoduchšie nájsť práve to, ktoré vašu požiadavku rozsahu krytia spĺňa.
Keď už viete, ČO POISŤUJETE (predmet poistenia) a VOČI ČOMU (rozsah poistenia), je potrebné si na záver overiť aj limity. Limity dokážu zaskočiť, ak sa o nich dozvieme až pri poistnej udalosti.
Čo je to vlastne limit?
Je to maximálna výška plnenia, ktorá je platná pre jednu poistnú udalosť, pre všetky poistné udalosti alebo pre jednu konkrétnu vec, osobu, či skupinu vecí. Jednoducho povedané- limit je obmedzenie, ktoré bude tvoriť strop toho, čo viete dostať. Je dôležité, aby ste si s odborníkom prešli hodnoty predmetov poistenia a aby limity v zmluve boli pre vaše časti bývania dostatočné. Iste by ste nechceli namiesto potrebných 5 000€ dostať iba 1 000€, a to len kvôli tomu, že je na konkrétnu súčasť vášho bývania stanovený limit a vy ste o ňom nevedeli…
Čo dodať na záver?
Poisťujeme si svoje bývanie, pretože sme zodpovední a uvedomujeme si dôležitosť ochrany svojho majetku. Nepodceňujme ale správnosť a vhodnosť výberu. Každá poistná zmluva obsahuje mnohé parametre, ktoré sa môžu, no aj nemusia hodiť práve nám. No a na to sú tu ľudia, ktorí nám istotne radi a profesionálne pomôžu.