Letná sezóna je stále v plnom prúde – turistika, ferraty, pohyb v lese, či priamo na horách… s tým súvisia aj stále prichádzajúce otázky týkajúce sa potreby poistenia do hôr. Je vôbec potrebné a ako súvisí s nákladmi v prípade zásahu horskej služby? Všetky odpovede sa dozviete v dnešnom článku.
Ak dovolenkujeme na horách, špeciálne na Slovensku, cítime sa prirodzene chránení tým, že v prípade zranenia náklady na liečbu uhradí naša zdravotná poisťovňa. A do určitej miery máme pravdu. Problémom ale je, že samotné ošetrenie v horách nemusí stačiť.
V prípade úrazu alebo inej nepríjemnosti na horách nám je potrebné poskytnúť ošetrenie, no k tomu sa môže pridružiť aj samotná záchranná akcia alebo dokonca pátranie, ak je človek v horách nezvestný. Toto všetko vieme spoločne nazvať technickým zásahom.
Každý zásah treba rozdeliť na dve časti. Jednou je poskytovanie zdravotnej starostlivosti a druhou technický zásah. Všetky úkony týkajúce sa zdravotnej starostlivosti aj naďalej uhradia zdravotné poisťovne. Technické zásahy si bude musieť postihnutý uhradiť sám. A to bez rozdielu, či bol porušený zákon, či si úraz a následný zásah záchranárov zavinil, alebo nie. Výnimkou sú neplnoleté osoby, osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej. Všetci ostatní sú ale náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú, povinní Horskej záchrannej službe nahradiť.
Novela zákona č. 544/2002 Z.z. stanovuje, o aké technické zásahy ide. Napríklad vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytovanie prvej pomoci, s vylúčením nákladov, ktoré je zo zákona povinná hradiť zdravotná poisťovňa (teda lekár a lieky), preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku alebo zdravotníckemu zariadeniu, prevoz telesných pozostatkov. Typickým technickým zásahom je uviaznutie. Človek príde do terénu, kde nemá možnosť ísť ďalej ani sa vrátiť a vtedy potrebuje pomoc záchranárov. Časté sú aj pátrania po stratených osobách.
Je to všetko to, čo nehradí zdravotná poisťovňa:
Pritom nezáleží na tom, či sa turista riadil alebo neriadil bezpečnostnými pokynmi Horskej záchrannej služby, ak sa také niečo stane, musí hradiť náklady.
Poistenie do hôr vám pomôže s krytím prípadných nákladov, ktoré je potrebné uhradiť Horskej záchrannej službe práve za technický zásah.
Je dôležité si ale pamätať, že v poistení sme povinní dodržiavať čo nám ukladá zákon, ale rovnako to, čo jednotlivé poisťovne ustanovujú vo svojich poistných podmienkach. Poďme si spoločne zhrnúť niekoľko základných bodov, na ktoré by sme nemali pri ceste do hôr zabudnúť. V horskom teréne sme povinní:
Na stránkach Horskej záchrannej služby je možné nájsť zaujímavé prípady ľudí v tiesni, ktorým dala HZS pomocnú ruku. A že to nie sú iba katastrofické scenáre, ale často bežné situácie, s ktorými si turista na horách skrátka nevie poradiť sám. Tak napríklad:
Je to len zlomok toho, čo na stránkach HZS vieme nájsť, no všetko sú to vynikajúce príklady toho, ako jednoducho sa v horách vieme ocitnúť v núdzi a potrebovať pomoc. Nuž a práve vtedy nám ju poskytuje Horská záchranná služba, ktorej technické zásahy je ale potrebné pokryť.
Pre bezpečný pohyb na horách zdieľame link na aplikáciu Horskej záchrannej služby
Prajeme nádherné dni plné športových aktivít bez nehôd a nepríjemností. Všetko dobré priatelia,
tím Slovenskej akadémie poisťovníctva.
Podobné články