Revízie elektroinštalácie: revízny technik môže periódu revízií skrátiť a všeobecná lehota pre vás nemusí platiť

9.10. 2024

Revízie elektroinštalácie a elektrických zariadení – téma, ktorá je pre mnohých neznámou a všeobecná vedomosť končí pri informácií, že ich máme mať. Čo to ale znamená, aké sú lehoty pre ich opakovanie a aký vplyv majú na poistenie? Na to sa pozrieme v dnešnom našom príspevku.

Krok za krokom

Základnou úlohou, resp. účelom revízií je overiť, či je elektroinštalácia alebo zariadenie bezpečné a schopné prevádzky. Ak by sme túto definíciu chceli ďalej vetviť, tak je dobré povedať, že ich účelom je predchádzať poruchám a haváriám, zabezpečiť dlhodobú a bezporuchovú prevádzku a v neposlednom rade optimalizovať výkon a energetickú účinnosť elektrických zariadení a elektroinštalácie.

Revízie môžeme rozdeliť do troch základných skupín, a to na 

  • periodické – vykonávané pravidelne v lehotách uvádzaných príslušnými normami,
  • mimoriadne – vykonávané napríklad po udalosti na elektroinštalácii ( skratom spôsobený požiar, zásah bleskom a následná kontrola stálej technickej spôsobilosti bleskozvodu, a podobne),
  • revízie po zásahu alebo po úprave – vykonávané napríklad po rekonštrukciách nehnuteľnosti, či výmene elektroinštalácie a podobne.

Periódy, resp. lehoty pre vykonanie revízie

Všeobecne panuje presvedčenie, že lehoty pre vykonanie revízie sú jednotné, platné pre každého a všetci ich máme rovnaké – to je práve omyl!

Je pravdou, že vzhľadom na to, že základné lehoty vykonania revízií sú určené legislatívne (Príloha č. 8 k vyhláške č. 508/2009 Z. z.) a rovnako tak príslušnými STN normami, určitá jednota v nich panuje. Avšak vždy je potrebné si uvedomiť, že revízny technik môže túto periódu kontroly skrátiť, prípadne sprísniť podmienky údržby.

Kedy sa to môže stať?

Napríklad vtedy, ak sa pri kontrolnej činnosti preukáže, že dané zariadenie je síce vyhovujúce pre pôvodné normy, no nie pre súčasné. Vtedy si tento stav vyžaduje zvýšenú pozornosť kontrol a rovnako tak prevenciu vo forme údržby.

Rovnako môže ísť o staršiu nehnuteľnosť, v ktorej je síce aktuálne všetko v poriadku, no pre jej vek sa revízny technik rozhodne pre zhustenú potrebu kontrol stavu a bezpečnosti elektrických zariadení a elektroinštalácie.

Ako sa teda v lehotách vyznať?

Najjednoduchšie, čo môžete urobiť je vyhľadať revízne správy svojej nehnuteľnosti a v nich si nájsť termín následnej kontroly. Ak by ste termín v správe nájsť nemohli, viete sa u svojho revízneho technika informovať o tom, aká lehota platí aktuálne pre vás.

Revízia v skratke

Poďme si povedať niečo o tom, ako vlastne samotná revízia prebieha:

  1. príprava na revíziu – v tejto fáze je potrebné, aby sme si pripravili dokumentáciu. Za dokumentáciu považujú revízni technici
    • projektovú dokumentáciu, a
    • správu z poslednej revízie.
  2. kontrola dokumentácie revíznym technikom,
  3. fyzická inšpekcia zariadení,
  4. meranie a testy,
  5. vyhotovenie finálnej revíznej správy.

Možno ste sa zastavili práve pri bode číslo jeden, v ktorom uvádzame, že je potrebné, aby sme pre revízneho technika pripravili projektovú dokumentáciu. Áno, je to nevyhnutný podklad, na základe ktorého vie revízny technik vyhotoviť správu. V prípade, ak ju nemáme ( môže sa tak stať napríklad pri starších nehnuteľnostiach), je potrebné si ju zaobstarať u projektantov s príslušnou špecializáciou.

Zaujímavosti a tipy

Opäť si zdôrazníme, že revízne správy a samotná revízia slúži ku ochrane nášho majetku. Malo by byť v našom záujme, aby bola vykonaná kvalitne a zodpovedne. Jej účelom je hodnotenie stavu elektrického zariadenia a elektroinštalácie, no a výsledkom, ktorý môže odhaliť vedia byť amatérske zásahy, ktoré na inštalácii boli vykonané, nesprávne zapojené spotrebiče, ktoré takto vytvárajú prílišný nápor na jednotlivý obvod, svojvoľné menenie inštalácií, či prebíjanie prúdu tam, kde by sa to stávať nemalo.

Rozhovormi s revíznymi technikmi dostávame tipy ako napríklad:

  • vykonajte revíziu vždy po rekonštrukcii a zásahoch do elektrických zariadení,
  • vykonajte revíziu bleskozvodu po každom zásahu bleskom ( revízia nám vie odhaliť, či je bleskozvod stále technicky v poriadku a bezpečný),
  • nevykonávajte závažné a menej závažné zásahy do elektrických zariadení a elektroinštalácie sami – má to robiť osoba s oprávnením, ktorá je si vedomá noriem, pravidiel a technických požiadaviek na tieto inštalácie,
  • dbajte na dodržiavanie pravidelných kontrol tak, ako vám to udáva vaša posledná revízna správa,
  • pri kúpe nehnuteľnosti si nechajte vyhotoviť revíznu správu, ktorá vám povie všetko o stave elektrických zariadení a obvodov v nehnuteľnosti – nevystavíte sa tak prekvapeniam v prípade, ak by začalo horieť len preto, lebo sa bývalý majiteľ domu jeden pekný štvrtok pár rokov dozadu rozhodol, že ide presúvať zástrčky vo svojej prístavbe),
  • zariadenia, ktoré si vyžadujú odbornú montáž nemontujme sami – napríklad indukčnú varnú dosku a podobne.

Tým najzásadnejším odkazom dnešného príspevku je ale nasledovné – ako sme už uviedli, revízna správa uvádza bezpečnosť a technickú spôsobilosť príslušného zariadenia a elektroinštalácie. Jej výsledkom môže byť prehlásenie o splnení podmienok a bezpečnosti pre prevádzku, rovnako tak ale môže obsahovať aj upozornenia na potrebné opravy a odstránenie nedostatkov. A práve tomuto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Ignorovanie upozornení a odporúčaní revíznych technikov vás môže stáť veľa… jedným z priamych dôsledkov môže byť zamietnutie alebo obmedzenie poistného plnenia z vášho poistenia bývania práve v prípade poistnej udalosti, ktorá by mala v tomto chybnom zariadení pôvod.

Revízie vs. poistenie

Naše povinnosti v tejto oblasti plynú z viacerých smerov – zo zákona a rovnako tak vyplývajú z poistných podmienok.

Zákon hovorí, že

Poistený je povinný dbať, aby poistná udalosť nenastala; najmä nesmie porušovať povinnosti smerujúce k odvráteniu alebo zmenšeniu nebezpečenstva, ktoré sú mu právnymi predpismi uložené alebo ktoré vzal na seba poistnou zmluvou.

z. č. 40/1964 Zb. z. , § 809

No a poistné podmienky uvádzajú napríklad aj nasledovné:

Vaše povinnosti, ktorých nedodržanie môže spôsobiť zníženie alebo zamietnutie poistného plnenia:

….

• dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy, dodržiavať pokyny výrobcu, normy požiarnej bezpečnosti a ďalšie predpisy.

Poistník a/alebo poistený je pred uzavretím poistenia a počas doby trvania poistenia povinný:

e) udržiavať predmet poistenia v dobrom technickom stave podľa platných noriem,

g) dodržiavať technické a ďalšie normy vrátane predpisov vzťahujúce sa na prevádzku a údržbu poistenej veci, h) dbať, aby poistná udalosť nenastala, dodržiavať povinnosti smerujúce k odvráteniu škody alebo k zmenšeniu jej rozsahu, keď už škoda nastala a netrpieť porušovanie týchto povinností zo strany tretích osôb.

Počas trvania poistenia musíte zachovávať a dodržiavať tieto povinnosti:

f) dbajte na to, aby nevznikla škoda,

j) hneď odstráňte každú chybu alebo nebezpečenstvo, ktoré zistíte a z ktorých môže vzniknúť škoda,

k) urobte preventívne opatrenia, aby škoda nevznikla alebo bola menšia.

V citáciách by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej, a bol by to len dôkaz toho, že nám sú skutočne kladené povinnosti, ktoré je potrebné dodržať. V praxi to znamená, že ak sa od revízneho technika dozvieme, že na elektrickom zariadení bol identifikovaný nedostatok a je potrebné ho odstrániť, je našou povinnosťou tak urobiť. Ignorácia nie je na mieste a môže nám v konečnom dôsledku len a len priťažiť.

Bodka na záver

Revízie sú témou, ktorá je skutočne pomerne zanedbávaná, no a my veríme, že aj vďaka nášmu príspevku o trochu viac v záujme všetkých, ktorí bývanie vlastnia a chcú ho chrániť. Bude skvelé, ak sa o revízie svojich nehnuteľností budeme zaujímať nie len z pohľadu poistnej ochrany, no hlavne z dôvodu toho, že sú cestou ako sa dozvedieť, či miesto, v ktorom bývame, je miestom bezpečným, život a zdravie neohrozujúcim, a že o náš domov nemusíme prísť pre neodhalenú chybu v inštalácií, prípadne zanedbaním údržby, či ignorovaním opráv.

Tak všetko dobré priatelia, bez poistných udalostí a s revíziou v šuflíku 😉

PS: revízny technik uchováva revízne správy po dobu 10 rokov. Ak by ste potrebovali kópiu, viete si ju vyžiadať. No a ak by ste revíziu ku nehnuteľnosti nemali, pripravte si projektovú dokumentáciu a revízny technik vám správu vyhotoví novú.

Vaša Slovenská akadémia poisťovníctva.