Zelenú kartu čaká presne o mesiac opäť zmena!

Neprešiel ani rok a do poistenia motorových vozidiel už znova prichádzajú zmeny. Záver roka 2019 priniesol novinku v doklade o zaplatení PZP, a to zmenou bielej karty na kartu zelenú. Táto vodičom postačuje aj dnes.
01.07.2020 sa ale farba znova mení. Zelená karta, tak ako ju poznáme, sa postupne stane minulosťou. Aké zmeny nás čakajú?

  • Zmena farby zo zelenej na bielo- čiernu.
  • Odstránenie zadnej časti karty, na ktorej sú aktuálne uvedené kontakty kancelárií poisťovateľov v jednotlivých krajinách zelenej karty.

Dôvody na zmenu? Tých je hneď niekoľko

Tým hlavným dôvodom je asi práve zelená farba, ktorá je v prípade tohto dokladu povinná. To obmedzuje klientov v možnosti tlače v domácom prostredí. Doteraz bolo preto nevyhnutné vždy počkať na novú zelenú kartu od svojej poisťovne alebo zájsť osobne na pobočku a požiadať o vytlačenie tam. Zmena prináša možnosť doručovania dokladu formou mailu, čo na jednej strane zrýchľuje a zefektívňuje komunikáciu, na strane druhej vytvára úsporu vo forme poštovného.

Druhým dôvodom je samozrejme jednostranná tlač. To umožní vytlačiť si doklad nenáročne a hlavne doma.

Tým tretím dôvodom je životné prostredie. Posledné mesiace nám ukázali nevyhnutnosť digitalizácie v rôznych oblastiach bežného života, čo sa ale vie do budúcna odraziť práve na menšom zaťažovaní životného prostredia. Tento krok je jedným z mnohých, kedy pôvodné riešenia nahradili postupne digitálne v celom rozsahu. Je preto len prirodzeným očakávaním, kedy budú zelené karty ako doklady nahradené digitálnou formou úplne.

Cestovanie v zahraničí

Slovenská kancelária poisťovateľov ( SKP) na svojej webovej stránke informuje:

„Dokument medzinárodnú poisťovaciu kartu ,zelená karta‘ môžete od svojej poisťovne dostať buď v zelenej farbe alebo bielo-čiernej farbe.
Keď sa budete v Slovenskej republike alebo v zahraničí preukazovať „zelenou kartou“, ktorá je potvrdením, že na vaše vozidlo je uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, je dovolené, aby karta bola od 1.7.2020 v zelenej farbe alebo bielo-čiernej farbe.“


Od kedy je zmena platná?

Zmena nás zastihne už 01.07.2020. Je ale dobré vedieť, že začíname prechodným obdobím, počas ktorého budú v platnosti oba typy kariet- pôvodná zelená a nový bielo- čierny variant. Je to práve kvôli tomu, aby poisťovne minuli zásoby predtlačených pôvodných kariet a plynulo prešli na novú, digitálne prijateľnejšiu bielo- čiernu verziu. Prechodné obdobie potrvá jeden rok.

Ak vás táto téma zaujala, isto vás zaujme aj náš e-book o možnostiach poistenia čelného skla. Stiahnuť zdarma si ho môžete TU E-book ZDARMA

Najnovšie články

Naše semináre a kurzy