Na dovolenku autom: 5 rád, na ktoré nezabudnite

Či už sa chystáte autom ku jazeru alebo k moru, skrátka, ak idete do zahraničia, zbystrite pozornosť.

Cestovné poistenie je produkt, ktorý vyzerá jednoducho, je možné si ho dojednať pomerne jednoducho, ale rovnako jednoducho je možné doslova „vyrobiť si problémovú situáciu“. Na čo teda nezabudnúť v prípade, ak sa do zahraničia chystáme? Toto je 5 rád pre tých, ktorí cestujete na dovolenku autom.

Ak cestujete do zahraničia požičaným vozidlom, potrebuje splnomocnenie

Každá krajina má vlastné predpisy. V Českej republike, či Maďarsku splnomocnenie nepotrebujete, ale napríklad v krajinách ako Poľsko, Ukrajina, Nemecko a Chorvátsko splnomocnenie potrebné je.

A na čo sa nám zíde?

Je potrebné v prípade, ak nás zastaví v zahraničí hliadka a my potrebujeme preukázať náš vzťah ku vozidlu, ktoré vedieme ( ochrana voči krádežiam a prevozu vozidiel do iných krajín).Pre ušetrenie si starostí pri cestách do zahraničia je najlepším riešením splnomocnenie so sebou mať.

Splnomocnenie – k stiahnutiu TU https://kniznica.akademiapoistovnictva.sk/wp-content/uploads/2020/08/Splnomocnenie-na-používanie-motorového-vozidla-viacjazyčné-1-2-1.doc

Skontrolujte si rozsah asistenčných služieb vo svojich autopoisteniach = PZP a KASKO

Pýtate sa prečo?

Je to jednoduché – v prípade situácií, kedy sa vozidlo stáva nepojazdným a oprava je drahá alebo v nedohľadne, by sme ho zo zahraničia radi dostali. Tu však vyvstane problém, pretože naše poistenie nám síce odťah zorganizuje, ale náklady si budeme musieť uhradiť sami. V tom lepšom prípade budeme mať náklady preplatené čiastočne a v tom najlepšom prípade preplatené úplne- všetko ale záleží na našej poistnej zmluve PZP a KASKO, na kvalite a rozsahu Asistenčných služieb a bonusov, ktoré v týchto poisteniach máme.

Čo ak zistím, že mi moja poisťovňa prípadný odťah zo zahraničia iba zorganizuje, ale nepreplatí?

Nezúfajte! Na trhu sú možnosti vo forme pripoistení, ktoré poznáme ako TECHNICKÚ ASISTENCIU K VOZIDLU. Tie, okrem iného, obsahujú aj krytie nákladov pre prípadnú repatriáciu vozidla zo zahraničia späť na Slovensko.

K takým možnostiam patria produkty poisťovní- Generali ( ako pripoistenie ku hlavnému CP), Európska cestovná poisťovňa ( samostatné pripoistenie bez nutnosti dojednať hlavné iné zložky), AXA ASSISTANCE (ako pripoistenie ku hlavnému CP) a UNION (ako pripoistenie ku hlavnému CP).

Overte si, či je poistenie pred odjazdom aktívne

Je dôležité sa uistiť, či je vaše poistenie uhradené a platné. Často krát sa stáva, že sa dojednáva doslova na poslednú chvíľu, úhrada ešte „necinkne“ poisťovni na účet, a my sa už opaľujeme na pieskových plážach. Toto nás ale môže vyjsť draho.

V niektorých prípadoch je totiž potrebné, aby bolo poistenie aktívne ešte pred tým ako opustíte územie našej krajiny. No a keďže ho potvrdzujeme platbou, jeho aktivita začne jej pripísaním na účet poisťovne.

Je v našom záujme si na tom dať záležať a status „aktívny“ u nášho cestovného poistenia si overiť.

Vytlačte si asistenčnú kartu

Ja viem, ja viem… žijeme v dobe onlinovej, kedy sa preukazujeme mobilnými aplikáciami, čipmi a podobne. A predsa sú tu krajiny, kde v rámci nemocníc takéto niečo nefunguje a vy budete potrebovať klasickú, starú dobrú papierovú verziu DOKLADU O PLATNOSTI vášho Cestovného poistenia.

Ak ju u seba mať nebudete, v zásade sa nič nedeje, akurát sa môže stať ( a stalo sa to aj mne), že si náklady na ošetrenie v nemocničnom zariadení uhradíte sami a následne si budete preplatenie žiadať od vášho poisťovateľa.

Nainštalujte si aplikáciu ČO ROBIŤ AK

No a na záver tip na aplikáciu, ktorú sme vytvorili pre vás. Aby ste vedeli, čo máte robiť, ak nastane poistná udalosť. Je zdarma a skutočne vie pomôcť vtedy, ak máte pocit, že ste ostali „ v poistnej udalosti úplne sami“. Aplikáciu si viete stiahnuť TU

🌐

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.igenapps.corobitak&hl=sk&gl=US&fbclid=IwAR038xilnIX01MRB6Oz-FkDBdgpeXDSH3g6SQhbJUqs0MrYAV4N0xM7Md5M

🌐

https://apps.apple.com/…/%C4%8Do-robi…/id1549647479…

Tak šťastné kilometre priatelia, bez nehôd a bez poistných udalostí.

a PS: v prípade poistnej udalosti v zahraničí nezabudnite – VŽDY,VŽDY,VŽDY KONTAKTUJTE ASISTENČNÚ SLUŽBU– poistné podmienky obsahujú túto podmienku takmer stále a ich kontaktovanie vám vie zabezpečiť bezproblémovejšie plnenie a vedie k vašej spokojnosti… a o to tu predsa ide, či nie?